Iğdır Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

eduroam ProjesiSıkça Sorulan Sorular

Eduroam farklı ortamlarda  çalışır mı?

Eduroam windows xp, windows vista, windows seven (7), linux, windows CE, iphone, ipod, cep telefonları gibi değişik cihaz ve platformlarda çalışabilmektedir.

Eduroam ağına bağlanabilmek için neden program yüklüyorum?

Yeni kurulan eduroam kablosuz ağ sisteminde, güvenlik ön plandadır. Klasik kablosuz sistemlerinde ağ üzerinden iletişim yaparken bunun başkaları tarafından izlenmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yapılamaması için kullanılabilen tek yöntem kullanılan şifreleme yönteminin karmaşıklığını artırmaktır. Eduroam kablosuz ağ sisteminde kullanıcı adı ve parolanızı ilk göndermeye başladığınız andan itibaren şifreli iletişim sağlanmaktadır. Bu şifreli iletişimin başlatılması için gerekli olan TTLS algoritması Windows içinde mevcut olmadığından, farklı bir program kullanmak zorundayız. Teknik bilgisine güvenen kullanıcılar kendileri farklı bir yazılım ile de TTLS algoritması kullanarak ağa bağlanabilir. Ancak Iğdır Üniversitesi sistem ve bilişim ağları tarafından sağlanan yazılımlar haricindeki yazılımlara üniversite destek vermemektedir.

Eduroam ağının güvenlik derecesi nedir?

Günümüzde kablosuz ağlarda en yaygın güvenlik teknolojileri WEP, WPA, WPA2 olarak bilinen teknolojilerdir. WEP ve WPA gibi teknolojilerin artık güvenliği oldukça düşüktür. O yüzden kurulum dosyalarımızda WPA2 ön tanımlı olarak gelmektedir. Fakat global eduroam ağında WPA - TKIP bağlantısı yapılabildiği için kullanıma açıktır.

Eduroam ağına bağlanamıyorum?

Eduroam dışındaki kablosuz ağlarada bağlanamayan kullanıcılara destek vermiyoruz. Lütfen bu tür sorunlarda bilgisayarınızı veya cihazınızı aldığınız yerden destek alınız.
Diğer kablosuz ağlara bağlanıp sadece eduroam ağına bağlanamayan kullanıcılarımız iletişim sayfasındaki bilgilerden bize ulaşabilir.

Eduroam ağına bağlantım sürekli kesiliyor / bağlanamıyor?

Eduroam bağlantısını sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için bilgisayarınızdaki kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücüsünün güncel olması gerekmektedir. Ağ bağdaştırıcınızın marka ve modeline göre destek sağlayıcınızdan bilgi alın.

Telefonum Nokia 5800 XM sürümü 50.x, TTLS ayarları yaparken düzenle dediğim zaman, ana menüye dönüyor, problem ve çözümü nedir?

Problem Nokia versiyon güncellemesinden kaynaklanan bir problem nedeniyle kaynaklanmaktadır. Telefonunuzun güncellemesini yaptıktan sonra fabrika ayarlarına geri döndürüp tekrar güncelleme yapmanız problemi çözecektir.