Iğdır Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

eduroam Projesieduroam Bağlantı Ayarları

Bir eduroam ağına bağlanmak ile, kendi kurumunuzun ağına bağlanmak arasında neredeyse hiç fark bulunmamaktadır. Kendi kurumunuzun ağına bağlanırken kullandığınız aynı yetkilendirme ve şifreleme metodu ile yine aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bağlanmanız gerekmektedir.

Kendi kurumunuz ile arasındaki tek fark, SSID sinin, yani 'Kablosuz Ağ Adı'nın farklı olmasıdır. Kurumunuzda kullanılan SSID'nin de diğer kurumlar ile aynı olması durumunda bu işlemi de yapmanıza gerek kalmadan, doğrudan bağlantı gerçekleştirebilirsiniz.

eduroam üyesi kurumların SSID'lerini eduroam Türkiye katılımcılarının bilgileri sayfasından kontrol edebilirsiniz. Misafir olduğunuz kurumun, kendi kulanıcıları içinde aynı SSID'yi kullanıp kullanmadığını, dolayısıyla eduroam kapsama alanlarını bu sayfadan ve ziyaret ettiğiniz kurumun bilgilendirme sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Bağlantı ayarlarınız ve diğer detaylar için kendi kurumunuzun ağ yöneticileri size yardımcı olacaktır.

iOS Ayarlar

1. Adım

Eduroam ağ bağlantısının iPhone telefonlarda ve MAC bilgisayarlarda kurulumu gerçekleştirmek için, Iğdır Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı eduroam.igdir.edu.tr web sitesinden,  eduroam.mobileconfig dosyasını cihazınıza Safari tarayıcısını kullanarak indirip yükleyiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için telefonun "Hücresel Veri" gibi herhangi bir internet bağlantısına sahip olması gereklidir.


iOS Ayarlar2

2. Adım

eduroam.mobileconfig sertifikası telefona indirildikten sonra sol tarafta verilen erkan görüntüsünde olduğu gibi Profil yükleme işlemi Yükle butonuna tıklayarak başlatılmalıdır. İmzalanmış/Doğrulandı veya İmzalanmamış/Doğrulanmadı uyarısına bakılmaksızın işleme devam ediniz.


iOS Ayarlar3

3. Adım

Yükleme işlemine devam etmek için sol tarafta verilen ekran görüntüsünde olduğu gibi "Welcome to Iğdır University Eduroam Profile installation for your iOS based device" mesajıyla kuruluma izin vermek için yine Yükle butonuna tıklayarak devam edilmelidir.


iOS Ayarlar 4a
iOS Ayarlar 4b

4. Adım

Daha sonra kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için Iğdır Üniversitesi E-Posta adresinin, sol tarafta ekranda verildiği gibi tam olarak (@igdir.edu.tr ile beraber) yazılması gerekmektedir. Daha sonra Sonraki butonuna tıklanmalıdır.


iOS Ayarlar5

5. Adım

Kimlik doğrulama işlemine devam etmek için Iğdır Üniversitesi E-Posta adresinin parolasının, sol tarafta ekranda verildiği gibi yazılması gerekmektedir. Daha sonra Sonraki butonuna tıklanmalıdır.


iOS Ayarlar6

6. Adım

Iğdır Üniversitesi E-Posta adresinde veya parolasında herhangi bir yanlışlık yoksa kimlik doğrulama işlemi başarıyla gerçekleştirilecektir. İmzalanmış/Doğrulandı veya İmzalanmamış/Doğrulanmadı uyarısına bakılmaksızın işleme devam ediniz.

Daha sonra eduroam profil yükleme işlemini tamamlamak için sağ tarafta verilen doğrulama ekranında Bitti butonuna tıklayarak, sertifika yükleme işlemi tamamlanacaktır.


iOS Ayarlar7

7. Adım

Sertifika yükleme işlemi tamalandıktan sonra, IOS işletim sisteminde Ayarlar/WiFi başlığı altından sol taraftaki ekranda görüldüğü gibi, WiFi aktif hale getirilerek eduroam bağlantısı seçilerek bağlantı işlemi tamamlanmış olur.


iOS Ayarlar8

8. Adım

eduroam bağlantısı Iğdır Üniversitesi kablosuz internet sinyalinin bulunduğu her noktada otomatik olarak bağlantı sağlayacaktır.

Android Ayarlar

1. Adım

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdan, Ayarlar bölümüne giriniz.


Android Wifi Kapali

2. Adım

Ayarlar kısmından Wifi Seçeneğini pasif/kapalı ise aktif hale getiriniz.


Android Wifi Acik

3. Adım

Ayarlar kısmından Wifi Seçeneğini aktif hale getirdikten sonra, resimdeki gibi Wifi'ye tıklayarak, aktif kablosuz bağlantıları görebilirsiniz.


Android eduroam

4. Adım

Aktif görünen kablosuz ağlardan eduroam ağını seçiniz.


Android EAP-TTLS Android PAP

5. Adım

Açılan sayfada EAP Yönetimi => TTLS, ve Faz Yetkilendirilmesi / Aşama 2 için kimlik doğrulaması => PAP olarak ayarlayınız.


Android Eduroam Login

6. Adım

Kimlik kısmına Iğdır E-posta adresinizi resimde görüldüğü şekilde giriniz.
Şifre kısmına Iğdır E-postanıza ait şifrenizi giriniz.
Daha sonra BAĞLAN butonuna basınız.


Android Eduroam Login

7. Adım

Bu şekilde yaptığınızda resimdeki gibi "eduroam" üzerinde bağlantı kuruldu yazısı yazacaktır.


Adim 1

1. Adım

Bilgisayarınızı sağ alt köşesindeki saatin yanındaki Wifi ikonuna tıklayınız. Açılan sekmeden “Ağ ayarları” kısmına tıklayınız.


Adim 2

2. Adım

Wifi sekmesi seçili iken, gelen sayfada “ Bilinen ağları yönet” kısmına tıklayınız.


Adim 3

3. Adım

Burada daha önce kablosuz olarak bağlandığınız tüm ağlar listelenecektir. Listelenen tüm aglar ve “eduroam” ı bulup bir kez tıklayarak “unut” seçeneğini tıklayınız.


Adim 4

4. Adım

Bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saatin yanındaki Wifi ikonuna sağ tıklayınız, “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” a tıklayınız.


Adim 5

5. Adım

Gelen sayfada “Yeni bağlantı veya Ağ kurun” kısmına tıklayınız.


Adim 6

6. Adım

“Kablosuz ağa el ile bağlan” seçeneğini seçiniz.


Adim 7

7. Adım

Gelen sayfada, Ağ adı kısmına eduroam giriniz. Güvenlik türü kısmına WPA2-Kuruluş şeçiniz. Diğer ayarlar resimdeki gibi olmalıdır.


Adim 8

8. Adım

"Bağlantı ayarını değiştir” seçeneğine tıklayınız.


Adim 9

9. Adım

Genel sayfada Güvenlik Sekmesine geçerek, Ağ kimlik doğrulama yöntemini seçiniz kısmından “Microsoft:EAP-TTLS” seçiniz.


Adim 10

10. Adım

Aynı sayfada bulunan “Ayarlar” kısmına tıklayınız.


Adim 11

11. Adım

Açılan sayfada “Kimlik gizliliğini etkinleştir” bölümündeki seçimi kontrol ediniz. Eğer seçili değil ise lütfen seçiniz. Resimdeki gibi ayarlayınız. Tamam deyip kapatınız.


Adim 12

12. Adım

Bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saatin yanındaki Wifi simgesini tıklayınız, gelen Wifi seçeneklerinden eduroam ağını seçiniz ve Bağlan butonuna tıklayınız.


Adim 13

13. Adım

Masaüstüne uyarı olarak Oturum açma ekranı gelecektir. Bu ekranda “e-posta adresiniz” ve "e-posta adresinizin şifresini" resimde görülen alanlara giriniz ve tamam butonuna basınız.

Adim 1 Adim 1.1

1. Adım

32-bit için: Wireless_19.40.0_PROSet32_Win7.zip

64-bit için: Wireless_19.40.0_PROSet64_Win7.zip

Bilgisayarınızın işlemtim sistemi özelliğine göre yukarıda verilen programları indiriniz. Daha sonra programı yönetici olarak çalıştırınız.


Adim 2 Adim 2.1

2. Adım

Ekranda görüldüğü gibi programın kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirerek, Son butonuna tıklayınız.


Adim 3

3. Adım

Daha sonra bilgisayarınız sağ alt köşesinde bulunana Wifi listesinden, Ağ ve Paylaşım Merkezi açınız. 4. adımda açılan pencere görülmektedir.


Adim 4

4. Adım

Açılan ekranda Kablosuz Ağları Yönet menüsüne tıklayınız.


Adim 5

5. Adım

Bu adımda, eduroam bağlantısı kablosuz ağ listesinde bulunuyorsa, eduroam bağlantısını kaldırınız. Daha sonra üst menüde bulunan Ekle butonuna tıklayınız.


Adim 6

6. Adım

Ekle butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereden El İle Ağ Profili Oluştur butonuna tıklayınız.


Adim 7

7. Adım

Kablosuz Ağa El İle Bağlan penceresinde Ağ Adı : Kutusuna eduroam yazınız.
Güvenlik Türü: Kutusuna WPA2-Kuruluş seçiniz. Şifreleme Türü: AES olarak seçiniz. Daha sonra İleri Butonuna tıklayınız.


Adim 8

8. Adım

Gelen pencereden Bağlantı Ayarlarını Değiştir butonuna tıklayınız.


Adim 13

9. Adım

Güvenlik sekmesinde bulunan, Ağ kimlik doğrulama yönteminde Intel: EAP-TTLS seçiniz ve Ayarlar sekmesine tıklayınız


Adim 10

10. Adım

Kimlik Doğrulama İletişim Kuralı: kısmından PAP, Kullanıcı adı : Iğdır Üniversitesi kurumsal E-posta adresini yazınız. Parola için ise E-posta adresinizi Şifresini yazınız.
Gezici Kimlik : kısmına ise anonymous@igdir.edu.tr yazınız. Daha sonra İleri butonuna tıklayınız.


Adim 11

11. Adım

Gelen pencereden Sunucu Sertifikasını doğrula seçeneği tıklanmış ise, ekranda görüldüğü gibi Seç işaretini kaldırınız. Daha sonra Tamam butonuna basınız.
Eğer antivirüs programınız sorun çıkarmıyorsa Windows 7 işletim sisteminiz 30 sn içinde eduroam bağlantısını kurarak internete bağlanacaktır.